Sme národ cynikov a zbabelcov zároveň??

Autor: Miroslava Vašinová | 26.10.2012 o 8:00 | (upravené 26.10.2012 o 8:35) Karma článku: 5,42 | Prečítané:  542x

Už dlhšiu dobu ma vytáča postoj a správanie poniektorých mojich známych... Ak sa niečo nedotýka bytostne ich samých alebo ich najbližšej rodiny, nie sú ani len ochotní pripustiť, že by sa také veci mohli naozaj diať a považujú to za výmysel chorej mysle!

Možno v kútiku srdca aj pripustia, že by to mohla byť pravda, ale potom by sa ku tomu museli nejako postaviť, vyjadriť, dokonca niečo urobiť... a to by ohrozilo ich pohodičku a otriaslo ich malým, spokojným svetom! Tak radšej nepripustia...!! Nepohodlné, otravujúce, znepokojujúce... tak načo si tým zapratávať život, veď aj tak mám dosť sám so sebou a svojou vlastnou rodinou a nie ešte riešiť kohosi iného!! To je ten cynický postoj... v poslednej dobe som naň priam alergická!!

No a teraz ten druhý postoj... čo ak sa ozvem a dostanem po hube?? Čo ak tým utrpí moje dobré meno alebo prestanem byť obľúbený lebo som povedal niečo, čo ľuďom okolo mňa nevyhovuje?? Už nebudem vyzerať tak dobre v očiach mojich známych! Čo záleží na tom, čo si ja myslím o danej veci, len ak mi nie je skrivený vlas na hlave! Radšej poviem niečo neutrálne, tak aby ma nikto nemohol chytať za slovíčka, poprípade označiť za konfliktného, či neznášanlivého... dnes sa totiž nenosí povedať si svoj názor keď sa nezhoduje s názorom väčšiny!!! Kedy to vlastne bolo v móde?? Zvykli sme si plávať s davom a nevystrkovať hlavu nad všeobecnú hladinu ešte za totáča... a tí čo v ňom už nežili, nasledujúc náš príklad si zvykajú úspešne tiež! Vôbec nikto nepostrehol, že už dávno to nie je potrebné?? Ale áno, postrehol, len sme zbabelí na to, aby sme boli iní, mali iný názor a verejne ho aj povedali...!

Ešte počas mojich pubertálnych rokov som počula istého človeka hovoriť na tému „Nie som ovca!“

Dnes to počujete v reklame, kde ľudia vyjadrujú svoj postoj ku zlúčeniu poisťovní, ale toto nie je žiadny nový slogan vážení... ak by si niekto myslel že vynašli „Ameriku“ tak sa veľmi mýli! Ja som ho počula už v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a dosť pochybujem, že je len tak málo starý...!! :o)

Tak ku tej charakteristike ovce... človek, ktorý o tom hovoril ju rozobral veľmi podrobne – až priam dokonalo presne, ale ja som rokmi už veľa z toho zabudla... čo mi ale ostalo v hlave: Ovce jednajú pudovo, skratovo a hromadne. Keď sa jedna splaší a rozbehne, rozbehne sa celé stádo, hoci ani vlastne nevedia prečo... bežia lebo tá jedna s tým začala! Sú tvrdohlavé a pomerne sprosté – veď kapacita ich mozgu nemá veľmi šancu konkurovať iným zvieratám – vidno to aj na tvare ich lebky a teda aj veľkosti mozgu... takže je pre nich viac než výhodné pridať sa k davu a „plávať po prúde spolu s ostatnými“! Toľko som si zapamätala o ovciach... :o) My ľudia niekedy pripomíname práve tieto zvieratká, pre naše zbabelé jednanie... na internetových fórach sme veeelký hrdinovia, ale len dovtedy, pokiaľ je to anonymné! Mnohí majú silné reči ako by oni riešili situáciu, čo by komu povedali, ale keď príde na realitu z očí do očí, stiahnu uši a čušia ako myšky v diere! Nevedia si zrazu stáť za svojim názorom a obhájiť si prečo robia čo robia, alebo prečo majú na vec iný názor než ostatní! Dokonca poniektorým sa ani len nechce pohnúť rozumom a na niečo si vytvoriť vlastný názor – tak ale to je už o niečom inom = tragédia dnešných dní!

Po tej prednáške čo som počula v deväťdesiatych rokoch som si povedala, že rozhodne nechcem byť ovca!! Vtedy som ešte mala akú-takú potrebu vyzerať dobre a milo pred druhými, ale dnes je tá potreba ešte oveľa menšia, ak vôbec nejaká je... a preto som sa už vtedy rozhodla, že budem plávať proti prúdu keď to bude potrebné a budem si stáť za svojim názorom, aj keby bol jediný v triede, alebo v práci! Povedala som si, že vždy poviem to, čo si naozaj myslím, len sa musím naučiť povedať to slušne a s úctou k druhej strane... Dá to niekedy riadne zabrať, občas sa stane, že to ľudia okolo mňa nie sú schopní zhltnúť a prestanú sa so mnou baviť, ale to je ako sa hovorí „riziko podnikania“... Môžem tak kľudne spávať a nemusím si vymýšľať jedno klamstvo na zalepenie toho druhého alebo rozmýšľať nad tým, akú verziu som povedala ktorému človeku. Je mi úplne fuk, že si o mne niekto pomyslí, že som netolerantná, neempatická, nesympatická a ešte neviem čo všetko – proste mi to je fuk! Dáva mi to neskutočný pocit slobody a ľahkosti! Keď však vidím, ako moji kamaráti trpia a hryzú si do jazyka len preto, aby vyzerali dobre v očiach toho druhého, je mi ich veľmi ľúto! Nosiť masku je asi riadne náročné! Zároveň je ale dosť náročné (ak nie ešte viac) „plávať proti prúdu“, vytvárať si vlastný názor, vedieť si ho povedať a aj obhájiť! Mne to však stojí za tú námahu!! Po toľkých rokoch ma to dokonca už aj začalo baviť! :o) No a môj obľúbený výrok ku tomu všetkému: „Buď si čo chceš, ale čo si, maj odvahu byť celkom!“ - netuším kto to povedal, ale páči sa mi to preveľmi!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?